Bilgilendirme

Narsist İlişkiler

Narsist eş, narsist sevgili! Her şey yalan mıydı, aslında hiç sevmedi mi? Zira bir eş ya da sevgili olarak narsistle ilişki içinden çıkılmaz, acılı ve tuzaklı bir durumdur. Narsistin aşk ilişkisini üç evrede değerlendiririz. "Aşırı değer verme ","hızla değer kaybetme", "yok sayma ve son!" Narsist kişi başlangıç evresinde en güzel, en başarılı, en yetenekli, en iyi aileye mensup kişiler arasından seçtiği sevgilisini ilgisi ve aşkıyla sarhoş eder. Bütün karizmasını, sürprizlerini ayaklarına serer, bundan etkilenmemek mümkün değildir. İlgisi, sevgisi, övgüsü gereğinden fazla ve abartılıdır.

Narsistin aşkı hissetmesi söz konusu değildir. Derinden hissettikleri boşluğu başkalarından gelecek sevgi ve hayranlıkla doldurma çabasıdır. Aslında hayran olunan mükemmel kişinin gerçek yüzü başkadır, maske düşmek üzeredir. Aramalar azalır, giderek kesilir. Karşısındaki araya koyduğu mesafeye şaşırır nerde yanlış yaptım diye sormaya başlar.

Narsist kişi kısa sürede yeni arayışa girer çünkü içindeki boşluk sürekli devam eder. Yeni kişilerle ihtiyacın giderilmesinde bir sakınca yoktur. Hatta kimi zaman aynı anda birkaç ilişkinin kaynaklarından beslenir. İlişkinin bitmesine ikna olduktan sonra hatta bunun bir ilişki olmadığını anladıktan sonra arkaya bakmadan uzaklaşmak en doğrusudur. Durumu değiştirmek için yapılacak bir şey yoktur. Böyle bir durumda kendine dönüp bakmak ve aynı döngünün tekrarlanmaması için önlem almak, sizi ona çeken, onda tutan nedenleri saptamaya çalışmak en doğru yaklaşım olacaktır.

Narsist biriyle yolunuzun kesişmesi sadece bir rastlantı mı yoksa bazı eğilimler kişilik özellikleriniz bu tür kişileri çekici mi kılıyor? Çalışmalar bunun tesadüf olmadığını gösteriyor. Kendinize bunu sık sık "Neden hep böyle insanlar beni buluyor?" sorusunu soruyorsanız bir kez daha düşünün. Niçin bunlara boyun eğiyorum? Çünkü her ne kadar mağdur gibi görünsek de bir ilişkinin içinde kalma ve devam etme sorumluluğu bizdedir. Bunu idrak etme, gidişatı değiştirme ya da yönlendirme gücümüzün olduğunu görebilmeliyiz. Ancak bu kendini keşfet sürecidir. Zordur zaman ister, sabır ister, yüzleşmesi ve kabulü kolay değildir.