Bilgilendirme

Kendine Güvenmek

Kendine güven nedir ve nereden gelir? Kendine güven her şey ya da hiçbir şey demek değildir. Hayatımızın farklı alanlarında bazen daha çok bazen daha az hissettiğimiz bir şeydir. Kendimizi ilişkiler konusunda güvenli, bilgisayar yetenekleri konusunda güvensiz hissedebiliriz. Bazıları için kendine güven yapmakla (yetenek ve performansla) bazıları içinse başkalarının yanında güvende hissetmekle ilgilidir.

Aile yeterlilik konusunda çok baskı yaptığında kendine güven bir şeyi yapmaya bağlı hale gelir. Çocuklar tam gelişmemiş yeteneklerinden ötürü utanmayıp da gerçekten olduğu gibi sevildiğinde yeterlilik daha az önemli hale gelmektedir. Güven içindeki kişi bunun nasıl yapılacağını bilmiyorum der ve merakla bakar. Çocuğun yeterli hissetmesi için aynalanması gerekir.

Bir yetişkin olarak kendimize olan güvenimizi başkalarının bizimle ilgili ne düşündüğüyle tanımlamamız yanlıştır. Güvenli bağlanma çocuktaki güven algısını oluşturan temeldir. Güvenli bağlanma size dünyada bir yer sağlar ve insanların size değer verdiği, güvendiği ve burada olma hakkınızın olduğu algısını yaratır.

Kendine güveni tanımlamanın bir yolu kendini gösterme ve ifade etme cesaretidir. İstendiğimizi ve kabul gördüğümüzü hissettiğimizde, olduğumuz kişi olarak kabul gördüğümüzde, saygıyla davranıldığında güven gelir. Başkaları bizi cesaretlendirdiğinde, ödüllendirdiğinde de bu öz güven oluşur. Kendi psikolojimizi, iyi ve kötü anlarımızı düzenleyebildiğimizde, kendimizi tekrar dengeye soktuğumuzda bu istikrar ve güven gelir.

Daha çok güven geliştirmek için içinizdeki çocuğa, neye ihtiyacı olduğunu sorun. Böyle bir çocuk kendini güvende hissetmeye, sevildiğini hissetmeye, onun yapabilecekleriyle ilgilenen birine ihtiyaç duyar. Peki kendinize güveninizin gelişmesi için sizin neye ihtiyacınız var?